Pobyt w Rotterdamie w ramach Erasmus+

Katarzyna Musz

Tuż po zakończeniu roku szkolnego, w dniach od 25 czerwca do 2 lipca, grupa dziewcząt naszej szkoły w składzie: Kinga Krawczyk, Zosia Krzep, Paulina Piotrowska, Kasia Pietrz, Marta Kozioł, Dominika Limanówka, Zosia Gerlic i Ola Borowiecka wzięła udział w podsumowującym projekt Erasmus+ „Made in Europe” spotkaniu zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Niemiec, Holandii i Turcji, które odbyło się w Rotterdamie.

Spotkania i warsztaty w międzynarodowych grupach – tworzenie obrazów, rzeźb  -  po raz kolejny pozwoliły nam na zgłębianie wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego. Podczas zorganizowanego w szkole spotkania z panem Franasem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej przyszłości.

Mieliśmy okazję zwiedzić Rotterdam, który jest największym morskim portem w Europie, i który zadziwił nas swą wielkością oraz niebanalną architekturą. Z kolei dzięki wycieczkom do Hagi, Delft, a także krótkiemu pobytowi w Amsterdamie mogliśmy wzbogacić naszą wiedzę na temat kraju tulipanów i wiatraków, a także podziwiać znane na całym świecie obrazy holenderskich mistrzów. Nie zabrakło oczywiście codziennej pracy nad kondycją fizyczną w postaci jazdy na rowerach (do i ze szkoły)! Integracja z pozostałymi uczestnikami projektu pozwoliła nam na codzienne szlifowanie angielskiego oraz wymianę doświadczeń z rówieśnikami.

Relacje naszych uczestniczek:

 

 

W Holandii spędziłyśmy naprawdę fantastyczny czas. Miałyśmy okazję poznać odrobinę historii i kultury tego kraju. Podczas spotkania z  wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej - Fransem Timmermansem dowiedzieliśmy się wiele o Unii Europejskiej, ale także mogliśmy podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy zadać pytania na tematy, które nas interesowały. Zdobyliśmy wiedzę, która na pewno przyda się nam w przyszłości, porównaliśmy nasze dopiero kształtujące się poglądy polityczne. Oprócz tego zawarliśmy wiele nowych przyjaźni z ludźmi z całej Europy i Turcji.  Nie zabrakło oczywiście wielu innych atrakcji jak np. zwiedzanie Rotterdamu czy pływanie kajakami. Dzięki niesamowitej gościnności "naszych holenderskich rodzin" mieliśmy szansę na poznanie ich zwyczajów np. biorąc udział w rodzinnych posiłkach. Zasmakowaliśmy holenderskiej kuchni, jeździliśmy na rowerach, graliśmy w gry, śmialiśmy się, bawiliśmy się i uczyliśmy się. Na pewno zapamiętamy ten wspaniały czas i chętnie będziemy wspominać nasz wyjazd.
-Aleksandra Borowiecka 1Bl

Nasz pobyt w Rotterdamie w ramach projektu Erasmus + przebiegł znakomicie. Przez tydzień brałyśmy udział w ciekawych zajęciach, miałyśmy styczność z językiem niderlandzkim oraz angielskim... Liczne atrakcje w dobrym, międzynarodowym towarzystwie bardzo przypadły nam do gustu. Wszystkie wróciłyśmy wypoczęte, wzbogacone o nowe doświadczenia i wspomnienia oraz z bardzo dobrą kondycją rowerową.
-Zofia Gerlic 2Al

Wyjazd do Holandii, jak i ludzi, których tam spotkałam zapamiętam na długo. Było to ważne dla mnie doświadczenie zarówno językowe jak i kulturowe, co zapewnił nam ciekawy i złożony program wymiany. Polecam takie doświadczenie wszystkim uczniom, którzy tylko mają możliwość wzięcia udziału w takim wydarzeniu. Naprawdę warto!
-Marta Kozioł 2Bl

Tydzień, który spędziliśmy w Rotterdamie w ramach programu Erasmus+ był naprawdę niezwykły. Przede wszystkim mieliśmy okazję zawrzeć nowe przyjaźnie oraz odświeżyć te, które zawarliśmy w zeszłym roku w Polsce. Wyjazd był niesamowicie kształcący, dużo dyskutowaliśmy o Europie i jej przyszłości, spotkaliśmy się nawet z Fransem Timmermansem- wiceszefem Komisji Europejskiej. Nie znaczy to jednak, że nie mieliśmy czasu na zabawę. Przeciwnie. Jeździliśmy na rowerach, pływaliśmy w kajakach, smażyliśmy naleśniki, zajadaliśmy się serem i stroopwaflami, bardzo dużo rozmawialiśmy. Jedyne, co mogło nam się tam nie spodobać to fakt, że ten tydzień tak szybko się skończył.
-Dominika Limanówka 2Bl

Tydzień w Rotterdamie był naprawdę niezwykły. Spędziłam dobrze czas jeżdżąc ma rowerze, zwiedzając oraz próbując holenderskich przysmaków. Bardzo zaskoczyło mnie spotkanie z wiceszefem Komisji Europejskiej, podczas którego mogliśmy zadać nurtujące nas pytania o Unii Europejskiej.
Jestem naprawdę zaszczycona, że miałam możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Erasmus+ dał mi doskonałą możliwość do poznania nowych kultur i cudownych ludzi.

-Paulina Piotrowska 2Bl

Podczas wymiany w Holandii spędziłyśmy wspaniały czas. Miałyśmy możliwość zetknąć się z innymi kulturami, jak i podszlifować swój angielski. Brałyśmy udział w różnych zajęciach , zwiedzałyśmy Holandię , ale nie obyło się również bez zabawy w czasie wolnym. Wymiana ta była bardzo kształcąca , dała nam możliwość zobaczenia problemów politycznych z różnych punktów widzenia. Pobyt w Holandii na pewno nie był czasem straconym.
-Kinga Krawczyk 2Cl

Pobyt w Holandii w ramach programu Erasmus + otworzył nam możliwość na poznanie różnych kultur innych państw  europejskich oraz Turcji a także pozwolił nam dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy o kontynencie na którym żyjemy. Mieliśmy możliwość rozwijania naszych kształtujących się poglądów politycznych i wyrażenie własnego zdania dotyczącego poprawy warunków życia w Europie. Mieliśmy okazję sprawdzić się w wielu ciekawych warsztatach oraz zajęciach sportowych. Nie zabrakło również ciekawych spotkań z zapoznanymi tam przyjaciółmi, na których świetnie się bawiliśmy. Czas spędzony w Holandii na pewno zostanie długo w mojej pamięci i był najlepszym sposobem na rozpoczęcie wspaniałych wakacji !
-Zosia Krzep 2Cl

Wymiana w Holandii w Rotterdamie bardzo mi się podobała. Wszystkie warsztaty, w których uczestniczyłam były bardzo ciekawe i interesujące. Na spotkaniu z Panem Fransem Timmermansem wiele się dowiedziałam. Wymiana dała mi możliwość poznania nowej kultury i wielu wspaniałych osób. Tego czasu spędzonego w gronie tylu różnych, cudownych, miłych osób nigdy nie zapomnę. Dziękuję
-Katarzyna Pietrz 2Dl