Wrześniowy Londyn

W dniach 9-14 września grupa uczniów wraz z nauczycielami, p. Ewą Konieczną, p. Joanną Kuczmą, p. Kamilą Stoiłową i p. Joanną Zadeberny, mieli okazję zobaczyć stolicę Wielkiej Brytanii - Londyn. Dla wielu uczestników wycieczki było to pierwsze spotkanie z ojczyzną Szekspira.

Pierwszego dnia wycieczki przylecieliśmy na lotnisko w Luton. Po przedostaniu się do Londynu, ruszyliśmy zwiedzać jedne z najważniejszych muzeów w Anglii. Zobaczyliśmy Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. Następnie, wracając już do hotelu, mogliśmy ujrzeć miejsce, z którego Harry Potter przedostawał się do świata magii - peron 9¾.

Drugi dzień rozpoczął się przepysznym, angielskim śniadaniem, a więc na talerzu znalazły się: jajka, bekon, fasolka i coś, co przypominało nasze placki ziemniaczane. Następnie udaliśmy się pod Pałac Buckingham, przespacerowaliśmy się po Królewskich Ogrodach i odwiedziliśmy dzielnicę bankową. Po drodze zjedliśmy obiadokolację w China Town. Dzień zakończyliśmy, targując się w Camden Town.

Trzeciego dnia udaliśmy się na długi spacer wzdłuż Tamizy, zakończony rejsem po tej rzece. Mieliśmy okazję przejść się po Moście Milenijnym i Tower Bridge. Zobaczyliśmy też „The Globe", słynny teatr, i Tower of London – twierdzę, która do XVI wieku była zamieszkiwana przez władców Anglii. Po zobaczeniu Tamizy i spacerze nabrzeżem udaliśmy się do brytyjskiego pubu, gdzie mogliśmy skosztować typowo angielskiej kuchni, czyli „fish and chips”.

Ostatniego dnia opuściliśmy nasz hotel, który znajdował się w Feltham, i wyruszyliśmy - bardzo powoli - w drogę powrotną do domu. Odwiedziliśmy wtedy Królewskie Obserwatorium w Greenwich. Mieliśmy też okazję stanąć na dwóch półkulach jednocześnie nad południkiem zerowym. Ostatnim muzeum, które odwiedziliśmy na tej wycieczce, było Narodowe Muzeum Morskie. Po zwiedzaniu udaliśmy się na tradycyjny angielski placek. Następnie, ze smutkiem, wsiedliśmy do metra, kierując się w stronę lotniska.

Do Katowic wróciliśmy nad ranem w środę, 15 października. Tam zakończyła się ta wspaniała wyspiarska przygoda.