"Projekt Politechnika" Konferencja Politechniki Śląskiej

1 marca na terenie Politechniki Śląskiej odbyła się prestiżowa konferencja naukowa "Projekt Politechnika", która zgromadziła naukowców, inżynierów oraz młodych talentów z różnych szkół. Wydarzenie to miało na celu promowanie osiągnięć naukowych oraz inżynierskich, a także integrowanie środowiska akademickiego z młodzieżą szkolną.

Jednym z głównych punktów konferencji były prezentacje naukowe przygotowane przez uczniów szkół średnich. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje projekty z dziedziny chemii i biotechnologii. Tematem badań młodych naukowców były:

• "Badanie intensywności i nasycenia ekstraktu w kawie i herbacie w zależności od zawartości składników aktywnych” - Natalia Kral, Aleksandra Domin, Mikołaj Ambroż;
  • “Badanie zawartości substancji aktywnych w herbacie i kawie w zależności od rodzaju i pochodzenia surowców” - Anna Golisz, Magdalena Salbert, Weronika Sadowska;
  • "Badania fizykochemiczne układów przepływowych do badań biologicznych" - Grzegorz Czerny, Jakub Sztejka, Maja Klewar;
  • "Badania biologiczne w oparciu o układy przepływowe wykonane w technice druku 3D” - Bartłomiej Ciemny, Natalia Posacka, Oliwia Pokrzywnicka.

Prace naukowe wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród uczestników konferencji, jak i ekspertów z branży. Dzięki wsparciu nauczycieli oraz infrastruktury szkolnej oraz współpracy z Politechniką Śląską, młodzi naukowcy mogli eksperymentować i rozwijać swoje zainteresowania w zakresie nauk przyrodniczych.

Udział w konferencji "Projekt Politechnika" był nie tylko okazją do prezentacji własnych osiągnięć, ale również doskonałą szansą na zdobycie cennego doświadczenia naukowego oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami środowiska akademickiego. Dla uczniów II LO był to także moment dumy i satysfakcji z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności oraz pasji badawczej szerszej publiczności.

Konferencja "Projekt Politechnika" na Politechnice Śląskiej po raz kolejny potwierdziła znaczenie współpracy między szkołami średnimi a uczelniami wyższymi w promowaniu nauki i rozwoju młodych talentów. Udział uczniów z II LO w tym wydarzeniu to dowód na wysoki poziom edukacji oraz zaangażowania w rozwój naukowy młodzieży szkolnej