Wizyta w Budapeszcie (Erasmus+)

 

Artur Miratyński

W dniach od 07.11 do 15.11.2015 grupa młodzieży z naszej szkoły: Agnieszka Krawczyk, Jola Andrusiak, Justyna Musioł, Kasia Skutnik, Marta Kornalewska, Mateusz Wrażeń, Nicole Tacka, Remigiusz Jander, Artur Kasperczyk, Justyna Bucher, Kasia Łuszczek, Magdalena Dywan, Martyna Otrząsek, Michał Gałuszka, Piotr Nowakowski oraz Justyna Gruba wraz z opiekunami Jackiem Borowieckim i Arturem Miratyńskim przebywała w Budapeszcie z wizytą w dwóch szkołach partnerskich w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Erasmus + „Made in Europe”.

W czasie pobytu młodzież pracowała w grupach międzynarodowych podczas zorganizowanych przez gospodarzy warsztatów ze sztuki, historii, fizyki oraz sportu. Młodzież integrowała się nie tylko wspólnie pracując, ale także zwiedzając miasto i podziwiając jego uroki podczas rejsu po Dunaju. Warta odnotowania jest również pasjonująca wycieczka do niewielkiego acz uroczego miasta Pecz - Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 r. Poza przyjemnym spacerem po centrum, uczniowie mieli okazję poznać proces produkcji cukierków w jednym z lokalnych zakładów cukierniczych.

Dzięki możliwości nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z krajów partnerskich oraz kontaktowi z rodzicami i rodzeństwem partnerów zagranicznych wyjechaliśmy znacznie bogatsi o nowe doświadczenia.

Oto opinie naszych uczniów po wizycie w Budapeszcie:

 

(Justyna) Podsumowując cała wymianę w ramach projektu Erasmus + uważam ją jako bardzo udaną. Mieliśmy okazję nie tylko poznać przepiękne miasto jakim jest Budapeszt, ale także rówieśników z Węgier, Turcji, Holandii czy Niemiec. Nie mówiąc o licznych znajomościach, które zawarliśmy, dzięki projektowi dostaliśmy szansę poznać inną kulturę, obyczaje, ale także mogliśmy podszkolić swoje zdolności językowe. Wymiana była świetnym przeżyciem i już nie mogę doczekać się przyjazdu naszych węgierskich kolegów do Gliwic.

(Artur) Uważam, że Projekt Erasmus Plus, polegający na wymianie młodzieży jest wspaniałą możliwością na poznanie rówieśników z innych krajów oraz wymianę doświadczeń. Rozwijaliśmy  nasze umiejętności językowe oraz  poznawaliśmy zabytki i kulturę innych narodów. Wyjazd do Budapesztu uważam za bardzo udany i owocny. Zawarłem wiele interesujących znajomości, poznałem wspaniałych ludzi i piękny kraj. Duże wrażenie zrobiły na mnie szkoły, w których odbywały się zajęcia. Tematy zajęć integrowały młodzież z różnych krajów. Dzięki wycieczkom poznawaliśmy historię Węgier.

(Martyna) Projekt Erasmus+ był dla mnie wspaniałą przygodą, poznałam wielu ciekawych ludzi i ich kulturę. Bardzo dobrze mnie ugoszczono i postaram się odwdzięczyć tym samym. Mam nadzieje, że będę miała jeszcze okazje wziąć w czymś takim udział

(Jola) Moim zdaniem projekt Erasmus+ to doskonałą okazja do poszerzania swoich horyzontów - zarówno w zakresie językowym, jak i kulturowym. Ponadto, podczas trwania projektu możemy zawrzeć wiele nowych, międzynarodowych przyjaźni oraz zwiedzić kawałek świata.

(Michał) Jechałem do Budapesztu z niepokojem, ponieważ nie do końca wiedziałem co mnie czeka. Jednak zostałem bardzo miło ugoszczony przez rodzinę, która zaspokajała wszystkie moje podstawowe potrzeby. Widać było, że bardzo się starali, abym czuł się w ich domu komfortowo. Samo miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie, Budapeszt to piękna stolica z jeszcze piękniejszymi zabytkami. Największe wrażenie wywarł na mnie Budapeszt nocą, kiedy wszystko było podświetlone. Możliwość wyjazdu na tę wymianę dała mi możliwość pracy nad moimi umiejętnościami językowymi, a także poznałem wielu nowych, fajnych ludzi.

(Agnieszka) Moim zdaniem wszystkie zajęcia, w których braliśmy udział były jak najbardziej ciekawe i dopracowane. Wszyscy nauczyciele z zaangażowaniem prowadzili swoje zajęcia i przekazywali nam swoją wiedzę. Poznałam Budapeszt nie tylko ze strony przewodnika, ale także ze strony jego mieszkańców, co pozwoliło mi poczuć atmosferę tego miejsca. Jestem bardzo mile zaskoczona i zadowolona z wyjazdu do tego miasta.

(Nicole) Moim zdaniem wymianę do Budapesztu można z pewnością uznać za udany wyjazd. Poprawiłam nie tylko swoje umiejętności językowe, ale także poznałam nowych, ciekawych ludzi, a przede wszystkim zwiedziłam jedną z piękniejszych europejskich stolic. Zajęcia, które dla nas przygotowano były starannie dopracowane i interesujące, a wszyscy nauczyciele byli mili i chętnie pomagali nam rozwiązywać wszelkie problemy. Uważam, że mimo małych problemów warto było pojechać i przeżyć taką przygodę.