„Made in Europe” w II LO

Gabriela Szocik, Artur Miratyński

W dniach 31.06 - 05.06 przebywała w Polsce goszczona przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach 40 osobowa grupa młodzieży oraz 12 nauczycieli z Holandii, Węgier, Turcji oraz Niemiec. Wizyta w Polsce była częścią realizowanego przez 5 europejskich szkół projektu Erasmus plus „Made in Europe”. Tematem projektu jest pokazanie dorobku i osiągnięć europejskich w dziedzinie kultury, nauki, sportu i sztuki oraz wspólna praca młodzieży i nauczycieli w tych obszarach.

Celem wizyty w Polsce było pokazanie wkładu Polski w rozwój muzyki europejskiej oraz przygotowanie wspólnego koncertu młodzieży ze wszystkich szkół zaangażowanych w projekt. Koncert obejmował występ międzynarodowego chóru złożonego z uczniów polskich z II LO oraz uczniów z zagranicy przy akompaniamencie prowadzącej chór pani Stanisławy Zawadzkiej. Ponadto, koncert finałowy został uświetniony przez międzynarodowy zespół muzyczny składający się z uczniów biorących udział w projekcie i osoby towarzyszące. Należy sobie uzmysłowić skalę tego przedsięwzięcia pod względem ilości uczestników, którzy we wczesnej fazie projektu musieli być podzieleni na trzy głosy - alty, soprany i barytony. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pani Zawadzkiej oraz naszej młodzieży, która już od stycznia pracowała nad opanowaniem tekstów i melodii pochodzących z pięciu krajów, udało się podczas 3 kilkugodzinnych prób wypracować wersję ostateczną występu. Koncert, który odbył się 04.06, okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z wyrazami uznania ze strony zagranicznych uczestników projektu.

Ważnym elementem wizyty była również wycieczka do Warszawy, podczas której młodzież zapoznała się z życiem i muzyką Fryderyka Chopina, biorąc udział w warsztatach w Muzeum Chopina. Celem wizyty było również zwiedzenie miasta oraz uświadomienie uczestnikom wycieczki, jak zniszczona była polska stolica podczas wojny. W Pałacu Kultury i Nauki wszyscy uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczenia specjalnego pokazu filmu –Warszawa 1935, będącego trójwymiarową rekonstrukcją przedwojennej stolicy Polski.

Kolejnym muzycznym akcentem wizyty było uczestnictwo w koncercie w hali NOSPR w Katowicach w piątek 05 czerwca 2016 r. Uczestnicy projektu byli nie tylko zachwyceni pięknym wykonaniem utworów Telemanna przez orkiestrę pod przewodnictwem znanego w całym świecie klawesynisty Martensona, ale również okazałą i nowoczesną salą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Młodzież miała również okazję poznać nasze miasto – podczas gry miejskiej w pierwszym dniu wizyty, nasz region – podczas wizyty w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz naszą stolicę – podczas bardzo intensywnej oraz urozmaiconej wycieczki do Warszawy.

Kolejnym zadaniem młodzieży było uczestniczenie w grupach międzynarodowych w prowadzonych przez nauczycieli z Turcji , Holandii i Węgier wykładach połączonych z warsztatami. Tematem zajęć była sztuka bizantyjska, sport oraz ekologia.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w grupach międzynarodowych, doskonaląc w ten sposób swoją znajomość angielskiego oraz kompetencje społeczne.

Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest p. Artur Miratyński a cały zespół tworzą: p. Stanisława Zawadzka, p. Gabriela Szocik, p. Katarzyna Musz, p. Jacek Borowiecki i p. Barbara Ciomek-Paciulon.