„Made in Europe” - z wizytą w Monachium

Artur Miratyński

W dniach od 09.10 do 15.10 grupa młodzieży z naszej szkoły: Alicja Działo, Dominik Biwo, Agnieszka Kupczak, Dominika Paczka, Magdalena Warwas, Agnieszka Lisowska, Viktoria Paluch oraz Mateusz Grabarczyk wraz z opiekunami Gabrielą Szocik i Arturem Miratyńskim przebywała w Monachium z wizytą w szkole partnerskiej w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Erasmus Plus „Made in Europe”.

W czasie pobytu nasi uczniowie spędzali czas bardzo aktywnie. Zajęcia odbywały się do godzin popołudniowych. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach. Na zajęciach sportowych ćwiczyli podstawy parkouru,  na warsztatach artystycznych wymyślali i tworzyli swoje logo na koszulkach techniką graffiti. Podczas zajęć z fizyki, analizowano konstrukcję, budowę i zasady działania rakiety oraz historię eksploracji przestrzeni kosmicznej. Zajęcia okazały się nad wyraz ciekawe i absorbujące. Uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale także mieli obowiązek się nią podzielić z innymi uczestnikami podczas podsumowujących zajęć tzw. marketplace of knowledge.

 

 

Oprócz warsztatów, które odbyły się w szkole, zwiedzaliśmy Monachium. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda grupa miała określone zadanie do wykonania w mieście. Bardzo atrakcyjny był dzień, kiedy zwiedzaliśmy Deutsches Museum oraz Neue Pinakothek - galerię sztuki. Odbyliśmy także wycieczkę po mieście śladami uczestników ruchu oporu „Weiße Rose”.

Nasi uczniowie bardzo dobrze współpracowali z rówieśnikami z krajów partnerskich, nie mieli problemów z komunikacją w języku angielskim, a niektórzy również w języku niemieckim, bardzo aktywnie i twórczo brali udział w warsztatach. Wyjazd oceniamy jako bardzo udany i efektywny.

Opinie naszych uczniów o wymianie:

ALICJA: Nasz plan zajęć był bardzo ciekawy i interesujący. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Mieliśmy lekcje parkoura, robiliśmy graffiti na koszulkach, zwiedzaliśmy miasto, a nawet wystrzeliwaliśmy wodną rakietę! Odbyła się również szkolna dyskoteka, którą na pewno każdy miło będzie wspominał.

Bardzo podobało mi się to, że po fajnie spędzonym dniu w szkole wszyscy razem wychodziliśmy i aktywnie spędzanie czasu trwało nadal. Byliśmy między innymi na kręglach, punkcie widokowym Olimpia Tower, zakupach, w bardzo dobrej restauracji Hans im Gluck oraz wspólnie zwiedzaliśmy miasto.

Podsumowując, nasz wyjazd do Monachium był naprawdę świetny i ekscytujący. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, zacieśniliśmy stare, szlifowaliśmy nasz język angielski, uczyliśmy się, a przy tym wszystkim dobrze się bawiliśmy. Polecam wszystkim tego typu wycieczki, bo jest to rewelacyjny sposób spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Moim zdaniem była to najlepsza wycieczka na której byłam do tej pory.

VICTORIA: Moim zdaniem wyjazd na wymianę z Niemcami był świetnym doświadczeniem. Zwiedzałam nowe miasto, poznałam najładniejsze zabytki Monachium i zobaczyłam jak ludzie żyją tam na co dzień. Oprócz rozrywki zwiedziłam także muzea. Jedno artystyczne, a drugie historyczne. Bardzo ciekawym przeżyciem było dla mnie zobaczenie miejsc z filmu Sophie Sholl-ostatnie dni i poznanie historii uczestników ruchu oporu "Weisse Rose". Mogłam wykazać się także swoją kreatywnością poprzez stworzenie swojej koszulki pomalowanej kolorowymi spreyami. Co było dla mnie najważniejsze to to, ze mogłam podszkolić swój język, poznać nowe osoby i zapamiętać tą przygodę na długi czas. Chętnie wzięłabym udział w takiej wymianie jeszcze raz.

AGNIESZKA: Wyjazd do Monachium uważam za bardzo udany. Spędziłam bardzo owocny tydzień; nauczyłam się podstaw parkouru, wyraziłam swoje zdanie poprzez graffiti, które samodzielnie wykonałam na koszulce oraz dowiedziałam się jak działa rakieta. Był to tydzień pełen nowych doświadczeń. Zwiedziłam wiele zakątków Monachium, które okazało się być przepięknym miastem. W szczególności spodobał mi się Plac Mariacki czyli Marienplatz. Oprócz oczywistej korzyści, czyli szlifowania znajomości języka angielskiego, poznałam wiele nowych osób. Myślę, że niektóre z tych znajomości to przyjaźnie na całe lata. Nasze niemieckie rodziny doskonale zorganizowały nam czas poza programem, więc nie było miejsca na nudę. Wyjazd na wymianę poleciłabym każdemu kto lubi poznawać nowe miejsca, kulturę i nowych ludzi. Jest to świetna szansa na zmierzenie się ze swoją znajomością języka angielskiego oraz na przełamanie bariery językowej.

DOMINIK: O Monachium można powiedzieć wiele, ponieważ jest to miejsce specjalne, Wydaje mi się że nawet będąc tutaj samemu nie da się czuć samotnie. Już na początku zauważyłem, że mimo wielkości tego miejsca, jest tu nad wyraz cicho; jest też bezpiecznie mimo ogromnej mieszanki kulturowej. Inność jest tutaj czymś akceptowanym, a właściwie nawet niezauważanym, a to z kolei pokazuje kolejną cechę Monachium, gdzie każdy może być sobą. Sam projekt był dobrze zorganizowany. Pomimo tego, że codziennie wracałem do domu po godzinie 22, to zawsze zmęczony, ale zadowolony kładłem się do łóżka i cieszyłem z każdego kolejnego dnia, który mijał niesamowicie szybko. W samych superlatywach mogę się wypowiadać o goszczącej mnie rodzinie, a szczególnie o moim partnerze z wymiany, który okazał się jedną z najmądrzejszych, taktownych i miłych osób, jakie miałem okazję poznać w moim życiu. Serdecznie polecam tego typu projekty, bo są to niezapomniane przeżycia.