Pobyt w Rotterdamie w ramach Erasmus+

Katarzyna Musz

Tuż po zakończeniu roku szkolnego, w dniach od 25 czerwca do 2 lipca, grupa dziewcząt naszej szkoły w składzie: Kinga Krawczyk, Zosia Krzep, Paulina Piotrowska, Kasia Pietrz, Marta Kozioł, Dominika Limanówka, Zosia Gerlic i Ola Borowiecka wzięła udział w podsumowującym projekt Erasmus+ „Made in Europe” spotkaniu zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Niemiec, Holandii i Turcji, które odbyło się w Rotterdamie.

Spotkania i warsztaty w międzynarodowych grupach – tworzenie obrazów, rzeźb  -  po raz kolejny pozwoliły nam na zgłębianie wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego. Podczas zorganizowanego w szkole spotkania z panem Franasem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej przyszłości.

Mieliśmy okazję zwiedzić Rotterdam, który jest największym morskim portem w Europie, i który zadziwił nas swą wielkością oraz niebanalną architekturą. Z kolei dzięki wycieczkom do Hagi, Delft, a także krótkiemu pobytowi w Amsterdamie mogliśmy wzbogacić naszą wiedzę na temat kraju tulipanów i wiatraków, a także podziwiać znane na całym świecie obrazy holenderskich mistrzów. Nie zabrakło oczywiście codziennej pracy nad kondycją fizyczną w postaci jazdy na rowerach (do i ze szkoły)! Integracja z pozostałymi uczestnikami projektu pozwoliła nam na codzienne szlifowanie angielskiego oraz wymianę doświadczeń z rówieśnikami.

Relacje naszych uczestniczek:

Więcej…

 


Wizyta młodzieży z Holandii (Erasmus Plus)

Artur Miratyński

W dniach 29.05 17- 03.06.17 przebywała w Polsce 15-osobowa grupa młodzieży  holenderskiej wraz z dwoma  nauczycielami. Uczniowie zostali ugoszczeni przez rodziny uczniów II LO w Gliwicach. Wizyta w Polsce była częścią  projektu Erasmus Plus „Made in Europe”, realizowanego przez 5 europejskich szkół usytuowanych w: Polsce, Holandii, Turcji, Niemczech i na Węgrzech.

Podczas pobytu młodzież brała udział w licznych warsztatach, którym towarzyszyła wzajemna integracja oraz poznanie kultury śląskiej. Zajęcia obejmowały między innymi wizytę w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i  Palmiarni Miejskiej, zwiedzanie Gliwic w trakcie specjalnie przygotowanej gry miejskiej, degustację kuchni śląskiej oraz rejs po Kanale Gliwickim.

Atrakcyjne ćwiczenia lingwistyczne i sportowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte zarówno przez młodzież jak i nauczycieli holenderskich.

Ważnym elementem wizyty była również wycieczka do Krakowa, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum Oskara Schindlera jak również dzielnicę żydowską  -  Kazimierz oraz poznać uroki Starego Miasta.

Wszystkie zajęcia i warsztaty prowadzone były w języku angielskim i wymagały wielotygodniowego przygotowania ze strony uczniów i nauczycieli.

Organizatorami wymiany ze strony polskiej był p. Artur Miratyński jako koordynator projektu oraz p. Gabriela Szocik, p. Katarzyna Musz i p. Barbara Ciomek-Paciulon. Należy podkreślić również duży wkład i zaangażowanie w przygotowanie warsztatów Szymona Sydora z klasy 1B.

Opinie uczniów:

Więcej…

 

 

Wyjazd do Brukseli

Katarzyna Musz

W połowie marca grupa młodzieży naszej szkoły w składzie: Łucja Dybek, Justyna Maśnica, Karolina Bytomska, Bogusia Węgrzyn, Ola Pacoń, Ola Pastucha, Tomek Podyma i Szymon Nowacki wzięła udział w spotkaniu zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Holandii i Turcji, które odbyło się w ramach projektu Erasmus+ „Made in Europe” w Brukseli. Podczas wędrówek po mieście mieliśmy okazję poczuć jego atmosferę i odwiedzić kilka kluczowych dla wymiany miejsc. Wizyty w Komisji i Parlamencie Europejskim pozwoliły nam na wzbogacenie wiedzy na temat codziennej pracy tych instytucji oraz kompetencji ich pracowników. Wycieczka do przepięknego, średniowiecznego miasteczka – Brugii - umożliwiła nam poznanie historii tego miejsca oraz bliższą integrację z pozostałymi uczestnikami wyjazdu. Z kolei wizyta w Muzeum Sztuki Komiksu ukazała nam bogatą tradycję Belgii w tworzeniu tej dziedziny sztuki (tu powstały m.in. Smurfy, Lucky Luke, Tin Tin). Nie obyło się bez słodkich akcentów w postaci degustacji czekolady zarówno w jej muzeum, jak i w  sklepikach oferujących niezliczoną gamę czekoladowych pyszności. Dzięki spotkaniu młodzieży z kilku krajów, mieliśmy kolejną okazję wzbogacić wiedzę na temat wspólnego, europejskiego dziedzictwa, a także poćwiczyć język angielski i francuski. Wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń.

 


„Made in Europe” - z wizytą w Monachium

Artur Miratyński

W dniach od 09.10 do 15.10 grupa młodzieży z naszej szkoły: Alicja Działo, Dominik Biwo, Agnieszka Kupczak, Dominika Paczka, Magdalena Warwas, Agnieszka Lisowska, Viktoria Paluch oraz Mateusz Grabarczyk wraz z opiekunami Gabrielą Szocik i Arturem Miratyńskim przebywała w Monachium z wizytą w szkole partnerskiej w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Erasmus Plus „Made in Europe”.

W czasie pobytu nasi uczniowie spędzali czas bardzo aktywnie. Zajęcia odbywały się do godzin popołudniowych. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach. Na zajęciach sportowych ćwiczyli podstawy parkouru,  na warsztatach artystycznych wymyślali i tworzyli swoje logo na koszulkach techniką graffiti. Podczas zajęć z fizyki, analizowano konstrukcję, budowę i zasady działania rakiety oraz historię eksploracji przestrzeni kosmicznej. Zajęcia okazały się nad wyraz ciekawe i absorbujące. Uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale także mieli obowiązek się nią podzielić z innymi uczestnikami podczas podsumowujących zajęć tzw. marketplace of knowledge.

Więcej…

 


„Made in Europe” w II LO

Gabriela Szocik, Artur Miratyński

W dniach 31.06 - 05.06 przebywała w Polsce goszczona przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach 40 osobowa grupa młodzieży oraz 12 nauczycieli z Holandii, Węgier, Turcji oraz Niemiec. Wizyta w Polsce była częścią realizowanego przez 5 europejskich szkół projektu Erasmus plus „Made in Europe”. Tematem projektu jest pokazanie dorobku i osiągnięć europejskich w dziedzinie kultury, nauki, sportu i sztuki oraz wspólna praca młodzieży i nauczycieli w tych obszarach.

Celem wizyty w Polsce było pokazanie wkładu Polski w rozwój muzyki europejskiej oraz przygotowanie wspólnego koncertu młodzieży ze wszystkich szkół zaangażowanych w projekt. Koncert obejmował występ międzynarodowego chóru złożonego z uczniów polskich z II LO oraz uczniów z zagranicy przy akompaniamencie prowadzącej chór pani Stanisławy Zawadzkiej. Ponadto, koncert finałowy został uświetniony przez międzynarodowy zespół muzyczny składający się z uczniów biorących udział w projekcie i osoby towarzyszące. Należy sobie uzmysłowić skalę tego przedsięwzięcia pod względem ilości uczestników, którzy we wczesnej fazie projektu musieli być podzieleni na trzy głosy - alty, soprany i barytony. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pani Zawadzkiej oraz naszej młodzieży, która już od stycznia pracowała nad opanowaniem tekstów i melodii pochodzących z pięciu krajów, udało się podczas 3 kilkugodzinnych prób wypracować wersję ostateczną występu. Koncert, który odbył się 04.06, okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z wyrazami uznania ze strony zagranicznych uczestników projektu.

Więcej…

 
Więcej artykułów…