Uczniowie II LO biorący udział w projekcie

Uczniowie klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w dwóch innowacyjnych projektach badawczych na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, skupiając się na oznaczaniu kofeiny i teiny w napojach popularnych na całym świecie – kawie i herbacie. Celem projektów było zbadanie zawartości kofeiny i teiny w różnych rodzajach kaw oraz herbat, pochodzących z różnych krajów.

Uczniowie zostali zaangażowani w proces laboratoryjny, zdobywając praktyczne doświadczenie z zakresu analizy chemicznej. Przy użyciu zaawansowanych technologii i sprzętu dostępnego na politechnice oraz w naszej szkole, młodzi badacze mieli okazję przeprowadzić precyzyjne pomiary. W ramach projektu uczestnicy skupili się na porównaniu kofeiny i teiny w kawach i herbatach, starając się zidentyfikować różnice wynikające zarówno z rodzaju surowców, jak i technik produkcji stosowanych w różnych regionach świata. Badania obejmowały zarówno popularne, komercyjne marki, jak i lokalne specjały, co pozwoliło na uzyskanie kompleksowego obrazu. Uczniowie nie tylko zdobyli umiejętności praktyczne, ale także rozwijali swoje umiejętności analizy danych oraz prezentacji wyników.

Finalne prezentacje projektów wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród innych uczniów, jak i wykładowców, pokazując, że młodzi naukowcy są zdolni do przeprowadzania zaawansowanych badań naukowych. Ten projekt nie tylko zacieśnił współpracę między naszą szkołą a uczelnią wyższą, ale również stworzył inspirujące środowisko, w którym uczniowie mogli odkrywać fascynujący świat chemii i badań naukowych. Projekty tego typu stanowią istotny krok w kierunku promowania zainteresowań naukowych wśród młodego pokolenia i rozwijania potencjału przyszłych naukowców.