Fraktale, czyli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

W dniach 14 i 15 czerwca odbyła się sesja naukowa klas matematyczno – geograficznych, humanistycznych i filologicznych. Pomysł wydawał się karkołomny, ale idea szczytna – pokazanie, jak wiele wspólnego mają ze sobą nauki ścisłe i humanistyczne. I udało się. Fraktale nas otaczają i są w nas, są w przyrodzie i w wykresach giełdy, w plamach słonecznych i w sztuce. Fraktale są wszędzie, więc okazały się wspólnym mianownikiem dla naszej  sesji naukowej.

Uczniów klas pierwszych i drugich oraz pozostałych gości sesji powitała prof. Katarzyna Panek, przedstawiła temat, cel i plan spotkania. Zachęciła również do zapoznania się z wystawionymi z okazji sesji albumami malarstwa i wydawnictwami popularno-naukowymi o kosmosie.

Sesja podzielona była na trzy części. Pierwsza – matematyczna, podczas której uczniowie omówili, czym są fraktale i przywołali historię ich odkrycia. Karolina Kuczera, Paulina Barwiak, Marta Kluj, Oliwia Grabowska i Paweł Koniczek w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnili istotę tego niezwykłego zjawiska. Opiekunkami tej części były prof. Ewa Tomasz i prof. Anna Lewandowska.

Część druga – humanistyczna - zawierała wykład prof. Lidii Kożuch, w którym prelegentka wykazała, jak ludzka myśl i sposób oglądu świata oraz postrzeganie prawdy o nim zmieniało się na przestrzeni wieków. Wykład ilustrowany był dziełami sztuki od ikon przez malarstwo renesansowe po niezwykłe kompozycje optyczne Wojciecha Fangora.

Część trzecia to warsztaty plastyczne. Chętni uczniowie mogli wykonać własne fraktale pod okiem prof. Kamili Stoiłowej. Prace będą pokazane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Przy organizacji części humanistycznej pomagały prof. Elżbieta Piotrowicz i prof. Dorota Zelek. Obsługę techniczną sesji stanowili Kamil Ruman, Dominik Kowalski i Aleksander Andruszkiewicz. Patryk Bazan przygotował prezentację do części pierwszej – matematycznej.

Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy.