Bioróżnorodność

Początek września to spotkanie z Ogrodem Botanicznym, 7 i 8 września klasy pierwsze biologiczno-chemiczne odbyły jednodniową wycieczkę przedmiotową do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Tematem naszego spotkania z biologią była „Bioróżnorodność” - hasło modne, znane, ale jak się okazało nie do końca właściwie zrozumiane.

Misją Ogrodu Botanicznego jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz przenoszenie ich do własnościowych ich siedlisk, zachowanie cennych, zanikających upraw polnych i łąkowych oraz starych odmian drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest działalność polegająca na prowadzeniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Na początku poszliśmy na wierzę widokową, z której było widać góry, lasy i cały ogród botaniczny. Głównym celem wyjazdu był spacer po części otuliny ogrodu i poznawanie naturalnych biocenoz, które chronione są dzięki sąsiedztwu z Ogrodem. Jednym z drzew jakie widzieliśmy w ogrodzie botanicznymi była grusza polna. Widzieliśmy także dąb czerwony, którego liść znajduje się na grosiku złotówki. Mogliśmy również zobaczyć jak wygląda kasztan jadalny, którego obecność jest dowodem globalnego ocieplenia klimatu. Jednym z drzew wartym zwrócenia uwagi był grab, który wraz ze wzrostem wilgotności siedliska ma bardziej widoczne na sobie kreski zwane żyłami, wyglądającymi jakby ktoś porysował drzewo grabiami. Mogliśmy też zobaczyć nieczynny kamieniołom, gdzie był wydobywany wapień. Teraz w tym miejscu zadomowiają się rośliny w trakcie procesu sukcesji.

Wycieczka okazała się świetnym spotkaniem z przyrodą. Prowadzący zajęcia edukatorzy byli skarbnicą wiedzy a my, po raz pierwszy byliśmy razem poza szkołą, więc można ten wyjazd traktować również jako formę poznania i integracji klasy.